БългарскиEnglishFacebook

НАГРАДИ ОТ 2009

Журито на ХVІІ Фестивал на българското документално и анимационно кино “ЗЛАТЕН РИТОН” в състав: Георги Стоев-Джеки – председател, и членове – Емилия Арабаджиева, Любомир Йотов, Митко Новков и Георги Балабанов, присъди следните официални награди:

ЗЛАТЕН РИТОН за документален филм

на филма “Европолис – градът на делтата”, продуцент – “Две и половина” Пенко Русев, режисьор – Костадин Бонев – за плътното обрисуване през съдбата на един град и на една книга на всичко онова, което сполетя Източна Европа през края на ХІХ, целия ХХ и началото на ХХІ век;

ЗЛАТЕН РИТОН за анимационен филм

на филма “Три сестри и Андрей”, продуцент “Акт пик” – Иван Павлов, режисьори – Борис Десподов и Андрей Паунов – за оригиналност и вдъхновение в пресъздаването на самотата на старостта и убийствената рутина на всекидневието;

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА

на документалния филм “Коридор № 8”, продуцент “Агитпроп” – Мартичка Божилова и режисьор – Борис Десподов – за откриването на оригиналната линия, която хем свързва Балканите в единно географско пространство, хем ги разделя в тяхното общо съществуване;

Награда за режисьор

 се присъжда на Олег Ковачев за филма “245.5” – за съпричастния му и прочувстван разказ за съдбата на един жертва на времето човек, която въпреки това не е загубила вярата си в доброто и в бъдещето;

Награда за художник-постановчик на анимационен филм

се присъжда на Весела Данчева и Иван Богданов за филма “Анна Блуме” за новаторската визия и органичната слятост на кино-анимационния дизайн;

Награда за дебют

се присъжда на филма “Голешово”, режисьор Илиян Метев за топлината и симпатията, с които разказва историята на своите герои;

Специална награда на Председателя на Журито

се присъжда на Мариана Вълканова за впечатляващ и колоритен звуков дизайн в българското документално кино;

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ

се присъжда на документалните филми:

“Две или три неща, които знаем за нея…” – сценарист и режисьор Люба Кулезич за страстното, истинско и безкомпромисно пресъздаване на историята на писателката Яна Язова;

“Трима мъже край водата” – сценарист и режисьор Ралица Димитрова за почтеното отразяване в съдбите на тримата герои на всички перипетии на българския преход;

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ

се присъжда на анимационните филми:

“Линията” – художник и режисьор Андрей Кулев за езоповската мъдрост и изненадваща поука в неговия филм;

“Фарът” – художник и режисьор Велислава Господинова за философската притчовост и въздействащото със сурова красота анимационно изображение;

Журито определи и следните награди от името на институции и организации:

Наградата на Община Пловдив

се присъжда на  документалния филм “Севт Безсмъртния – тайните на един тракийски цар”,  режисьор – Златина Русева за модерното и излизащо извън шаблона представяне на древната бългаска история;

Наградата на СБФД

се присъжда на документалния филм “Джазта–праста” на  режисьора Андрей Слабаков за оригиналния и естетически въздействащ подход, с който разказва за магическите български музиканти;

Наградата на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив,

получава анимационният филм “Заедно”, художник и режисьор – Калина Дечева – за оригинална, пластична и светлинна визия;

Наградата на Българската национална телевизия

се присъжда на дебютния филм “Голешово” на режисьора Илиян Метев;

Други награди, присъдени от институции и филмови сдружения:

Наградата на Българска национална филмотека

се присъжда на филма “Приключено по давност” в лицето на сценариста и режисьора Малина Петрова – за изключително кинематографичния и аналитичен авторски поглед към парещите следи от близкото ни минало;

Наградата на Сдружение “Критика”

се присъжда на анимационния филм “Анна Блуме”,  сценарист и режисьор Весела Данчева;

Наградата на Сдружението на хабилитараните преподаватели по екранни изкуства “АКАДЕМИКА 21”

се присъжда на документалния филм “Срещи с Иречек”, сценаристи и режисьори Асен Владимиров, Юли Стоянов.