БългарскиEnglishFacebook

НАГРАДИ ОТ 2010

Журито на ХVІІI Фестивал на българското документално и анимационно кино “ЗЛАТЕН РИТОН” в състав: Панайот Панайотов – председател, и членове – Боряна Пунчева, Мария Траянова, Златин Радев и Никола Лаутлиев, присъди следните официални награди:

ЗЛАТЕН РИТОН за документален филм

на филма “Отец Иван и неговите деца”, сценарист Христо Илиев, режисьор и продуцент Георги Стоев-Джеки за яркото позитивно внушение и повика за съпричастност, които се излъчват от филма и неговите герои, въпреки предразсъдъците на заобикалящото ги недоброжелателно общество

ЗЛАТЕН РИТОН за анимационен филм

на филма “Дорога”, режисьори Сотир Гелев и Алекс Филипов, продуцент Пенко Гелев – за оригиналната сюрреалистична визията за пътя, по който всички вървят

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА НА ЖУРИТО

на документалния филм “Ахилесовата пета”, сценарист и режисьор Станислава Калчева, продуцент Христо Христов – за майсторското проникване в духовния и интимен свят на един български автор от европейски мащаб

НАГРАДАТА ЗА РЕЖИСЬОР

се присъжда на Адела Пеева и Антоний Дончев, режисьори на филма “Кметът” – за убедителното разкриване на образа на един достоен българин в една драматична епоха

НАГРАДАТА ЗА ХУДОЖНИК-ПОСТАНОВЧИК на анимационен филм

се присъжда на Симеон Сокеров – за виртуозно боравене с различни анимационни техники във филма “Пет пъти”

НАГРАДАТА НА ОБЩИНА ПЛОВДИВ

се присъжда на Константин Занков -за операторските му постижения във филма “Класификация на спомени”, режисьор Костадин Бонев

НАГРАДАТА ЗА ДЕБЮТ

се поделя между: документалния филм “Бетонни фараони”, сценарист и режисьор Йордан Тодоров – за задълбоченото наблюдение на група колоритни герои, което променя стереотипната представа за една етническа общност,
и анимационния “Paralyzed”, сценарист и режисьор Огнян Костовски – за адекватното възраждане на една изключително сложна филмова техника – анимиране на жив актьор

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ в категорията документално кино

се присъжда на: Стефан Иванов – за цялостното визуално решение на филма “Пътят пред нас” и на Аделина Попнеделева – за филма “Fresh” – за експерименталното решение при изобразяването на един социален типаж, продукт на българското съвремие

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ в категорията анимационно кино се присъжда на:
филма “Приказка”, сценарист, режисьор и художник Йордан Лазаров – за остроумието и модерния визуален стил
и на филма “Храс!”, сценарист, режисьор и оператор Благой Костов – за уместното съчетаване на техниката и сюжета при разкриването на един глобален проблем

НАГРАДА НА СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ

се присъжда на: филма “Изгубени в затворената линия“, режисьор Константин Занков

НАГРАДА НА ГИЛДИЯТА НА КИНОКРИТИЦИТЕ КЪМ СБФД

се присъжда на филма “Иван Георгиев – Рембранда“, режисьор Анна Петкова

НАГРАДА НА БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ФИЛМОТЕКА

се присъжда на филма “Г-н Гладстон и българите”, режисьор Михаил Мелтев

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА на Културен център “Тракарт” ЗЛАТНА ФИАЛА

се присъжда на филма “Ти помниш ли…“ и за цялостно творчество на режисьора Мая Вапцарова