БългарскиEnglishFacebook

НАГРАДИ ОТ 2012

Журито на ХIX Фестивал на българското документално и анимационно кино „ЗЛАТЕН РИТОН“ в състав: Костадин Бонев – председател, и членове – Николай Михайлов, Андрей Цветков, Людмила Дякова и Пенка Калинкова, присъди следните официални награди:

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър документален филм
– на филма МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР – продукция „Агитпроп“ – Мартичка Божилова, сценарист и режисьор Андрей Паунов, оператори Борис Мисирков и Георги Богданов

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър анимационен филм
– на филма БАЩА – продукция „Компот Колектив България“ – Мария Станишева, Весела Данчева, сценаристи Иван Богданов и Фил Мълой, режисьор Иван Богданов

Специалната награда на журито за документален филм
– на филма КОЙТО ТРЪГНАЛ Е САМ – продукция „Б+ Филм“ – Пламен Герасимов, сценаристи Мария Ландова и Ралица Димитрова, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов

Специалната награда на журито за анимационен филм
– на филма КОШМАРЪТ- продукция „Николай Тодоров Клуб Но“, сценарист Иван Кулеков, режисьор Николай Тодоров

Награда за режисура на документален филм се присъжда
– на режисьора Михаил Мелтев за филма ВЛЯВО ОТ ПЪТЯ ЛОНДОН – КАЛКУТА, продуцент „Две и половина“ – Пенко Русев

Награда за художник-постановчик на анимационен филм се присъжда
– на режисьорите Ася Кованова и Андрей Кулев за филма ПИАНИСТЪТ – продуцент „Кулев филм продукция“ – Анри Кулев

Награда за драматургия на документален филм
– на филма ПРАВИЛАТА НА ЕРГЕНСКИЯ ЖИВОТ – продуцент „Агитпроп“ – Мартичка Божилова, сценаристи Тонислав Христов и Каарле Ахо, режисьор Тонислав Христов

Награда за визуално решение на документален филм 
– на филма ПОСЛЕДНАТА ЛИНЕЙКА НА СОФИЯ – продуцент „СИА“, режисьор Илиян Метев, оператори Илиян Метев и Методи Метев

Награда за дебют в документалното кино
– на филма СТОИЧКОВ – сценарист и режисьор Борислав Колев, продуцент „Камера“ – Димитър Гочев

Награда за дебют в анимационното кино
– на филма КРЪВТА – сценарист и режисьор Велислава Господинова, продуцент „Геополи“ – Павлина Желева и Георги Чолаков

Наградата на община Пловдив
– на филма ИЗПОВЕД – Продукция БНТ 2 – Пловдив, сценарист Стоян Цанов, режисьор Крум Филипов

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ в категорията документално кино се присъжда
– на филма СЛУЧАЙНИ ГОСТИ ОТ СЛУЧАЕН ВЛАК – продукция „Про филм“ – Асен Владимиров, сценарист и режисьор Антоний Дончев

– на филма ХУБЕН РИСУВА ПАРИ – продукция „Омега Филм“ – Ани Йотова, Светослав Овчаров, сценарист и режисьор Георги Тенев

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ в категорията анимационно кино се присъжда

– на филма ПЪТУВАНЕ – продукция „Аудиовидео Орфей“, сценаристи и режисьори Радостина Нейкова, Владислав Будинов

– на филма REW DAY – продукция „Мирамар Филм“, сценарист и режисьор Свилен Димитро

Награда на СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ се присъжда
– на филма ЗАГАДКАТА „ВЕДА СЛОВЕНА“, режисьор Анри Кулев, продукция „Кулев филм продукция“ – Анри Кулев

Награда на ГИЛДИЯТА НА КИНОКРИТИЦИТЕ към СБФД
– на филма ПИАНИСТЪТ, режисьори Ася Кованова и Андрей Кулев, продукция „Кулев филм продукция“ – Анри Кулев

Награда на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ФИЛМОТЕКА
– на филма МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР – продукция „Агитпроп“ – Мартичка Божилова, сценарист и режисьор Андрей Паунов, оператори Борис Мисирков и Георги Богданов

Награда на АСОЦИАЦИЯ на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства АКАДЕМИКА 21
– на филма КРАТКА ИСТОРИЯ НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ РЕАЛИЗЪМ – продукция „Синемак“ – Ивайло Пенчев, сценарист и режисьор Иван Георгиев-Гец