БългарскиEnglishFacebook

НАГРАДИ ОТ 2013

Журито на 20-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино „ЗЛАТЕН РИТОН“ в състав: Михаил Мелтев – председател, и членове – Весела Данчева, Весела Статкова, Влади Киров и Георги Арнаудов, присъди следните официални награди:

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър документален филм 
– на филма ВАПЦАРОВ. ПЕТ РАЗКАЗА ЗА ЕДИН РАЗСТРЕЛ,

продукция „Тривиум филмс“ – Костадин Бонев, сценарист Ивайла Александрова, режисьор Костадин Бонев, оператор Константин Занков
– за художественото майсторство при поднасяне на историческата истина, за смелостта да се разровят парещите следи от миналото

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър анимационен филм 
– на филма НОН СТОП, продукция „Aндро филм“ – Андрей Цветков, сценаристи Биляна Иванова, Андрей Цветков, режисьор Андрей Цветков, оператор Биляна Иванова
– за философската притча, изпълнена в най-добрите традиции на българската анимация

Специалната награда на журито за документален филм 
– на сценариста и режисьор Юлиян Табаков за филма ЦВЕТАНКА, продукция „Агитпроп“ – Мартичка Божилова, оператор Адам Нилсон
– за авторската интерпретация на недалечната ни история чрез личната съдба на една жена

Награда за режисура на документален филм се присъжда
– на режисьора Георги Стоев – Джеки за филма ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА, продукция „Куган“ – Георги Стоев – Джеки
– за оригиналност и завършеност в трактовката на темата

Награда за художник-постановчик на анимационен филм се присъжда
– на режисьора Ина Георгиева за филма ХАБИТАТ, продукция НБУ
– за артистичност и сила на визуалното послание

Награда за дебют 
– на режисьора Павел Павлов за филма ЕДУАРД ЗАХАРИЕВ. ЖИВОТ 24 КАДЪРА В СЕКУНДА, сценарист Петър Топалов, продукция „Аудиовидео Орфей“ – Александър Донев
– за задълбоченото вникване в живота и творческата съдба на един от големите български кино режисьори

Наградата на община Пловдив 
– на филма ДЪЖДОВЕН ДЕН, продукция „А.М. Студио“ – Андрей Чертов, сценарист и режисьор Андрей Чертов
– едно обяснение в любов и поетично пресъздаване на бохемската атмосфера на град Пловдив

ПОЧЕТНА ГРАМОТА в категорията документално кино се присъжда
– на филма ХУДОЖНИКЪТ И ВРЕМЕТО, продукция „Тристан филм“ – Станимир Трифонов, сценарий Даниела Лазарова, режисьор Иван Трайков
– за преоткриване на един от духовните строители на страната ни, основоположник на съвременната българска хералдика и символика

ПОЧЕТНА ГРАМОТА в категорията анимационно кино се присъжда
– на филма КРЪПКА, продукция НБУ, сценарист и режисьор Милена Симеонова
– за чистотата и младежкото преклонение пред Андерсеновите традиции

Бяха присъдени и следните награди –

Награда на СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ

– на филма РЕКИ БЕЗ МОСТОВЕ,

продукция „Инкомс“ – Пламен Йорданов, сценаристи Марин Дамянов, Пенчо Ковачев, режисьори Кристина Грозева, Петър Вълчанов, оператор Крум Родригес

Награда на ГИЛДИЯТА НА КИНОКРИТИЦИТЕ към СБФД

– на филма ЖИВОТ ПОЧТИ ПРЕКРАСЕН,

продукция „Синеаст моуди“ – Светослав Драганов, сценарист и режисьор Светослав Драганов, оператор Веселин Христов

Награда на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ФИЛМОТEКА

– на филма ВАПЦАРОВ. ПЕТ РАЗКАЗА ЗА ЕДИН РАЗСТРЕЛ,

продукция „Тривиум филмс“ – Костадин Бонев, сценарист Ивайла Александрова, режисьор Костадин Бонев, оператор Константин Занков

Награда на АСОЦИАЦИЯ на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства АКАДЕМИКА 21

– на филма ДЪЛГИЯТ ПЪТ КЪМ ДОМА,

продукция „Синемаскоп“ – Иван Ничев, сценаристи Юрий Дачев, Татяна Гранитова, Боряна Пунчева, режисьор Боряна Пунчева, оператор Цветан Недков