БългарскиEnglishFacebook

НАГРАДИ ОТ 2014

Журито на 21-вия Фестивал на българското документално и анимационно кино “ЗЛАТЕН РИТОН” в състав: Станимир Трифонов – председател, и членове –
Галина Лардева, Цветомира Николова, Емил Спахийски и Константин Занков, присъди следните официални награди:

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър документален филм
– на филма ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕРНОМОРСКИ ПИРАТИ, продукция “Агитпроп” – Мартичка Божилова, сценарист Ваня Райнова, режисьор Светослав Стоянов, оператори Орлин Руевски и Иван Николов
– за автентичния, вълнуващ и непосредствен разказ за човешката мечта за свобода, любов и бъдеще, заплашени от алчността

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най-добър анимационен филм
– на филма ПРИКАЗКА ОТ ВЪЛНЕНОТО КРАЛСТВО, продукция „Гала филм” – Галина Тонева и Кирил Кирилов, сценаристи Ангел Манов и Теодора Манова, режисьор Ангел Манов, оператор Светозар Мареков
– за обнадеждаващото възраждане на българския куклен филм,постигнато с чувство за хумор, въображение и находчивост

Специалната награда на журито за документален филм
– на филма КНИГА НА МЪЛЧАНИЕТО в лицето на режисьора Анри Кулев и сценариста Борис Христов
– за необичайния начин на претворяване на философския замисъл на художествено произведение в кинематографична картина

Награда за режисура на документален филм се присъжда
– на режисьора Росен Елезов – за цялостно представяне в конкурсната програма

Награда за художник-постановчик, сценарист, режисьор и аниматор на анимационен филм се присъжда – на Илиян Великов – за филма PISSED OFF 
– най-смешният и същевременно тъжен анимационен филм на фестивала

Награда за дебют – на режисьора Диана Иванова – за филма ЧУЙ
– за вълнуващия разказ как свободата на словото и истината могат да пробият най-мрачната система

Наградата за операторско майсторство – на Светла Ганева 
– за постижения в пластиката на изображението на филма КНИГА НА МЪЛЧАНИЕТО

Наградата на община Пловдив – на филма ГРАЖДАНИНЪТ КИНО, продукция „ARS DIGITAL“ – Иван Тонев, режисьор и сценарист Коста Биков
– от европейската столица на културата 2019 в чест на Човекът-кино

ПОЧЕТНА ГРАМОТА в категорията документално кино се присъжда на филмите:
– ПОУЧИТЕЛНАТА ИСТОРИЯ ЗА ЖИВОТА НА БРАТЯ ПРОШЕК, продукция „Кадиак филм” – Любомир Халачев, сценарист Влади Киров, режисьор Любомир Халачев, оператор Емил Пенев
– МЪРТВИТЕ ОТВАРЯТ ОЧИТЕ НА ЖИВИТЕ, продукция „Корунд-Х” – Христо Христов, сценарист и режисьор Станислава Калчева, оператор Красимир Андонов

ПОЧЕТНА ГРАМОТА в категорията анимационно кино се присъжда на филмите:
– ЛОКВА, продукция „Нагуал”- Настимир Цачев, сценарист и режисьор Вера Донева и
– ДЕНЯТ НА КЪРВАВИТЕ ВЕНЦИ, продукция Димитър Димитров – Анимитер, сценарист Дилян Еленков, режисьор Димитър Димитров

Бяха присъдени и следните награди:

Награда на СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ
– на филма ДИМИТЪР ШИШМАНОВ. ЗА РАЗМИШЛЕНИЕ, продукция “Геополи Филм”  Павлина Желева, сценаристи Елена Михайловска, Константина Гуляшка, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов

Награда на ГИЛДИЯТА НА КИНОКРИТИЦИТЕ към СБФД
– на филма КНИГА НА МЪЛЧАНИЕТО, продукция „Атракт ДМ“ – Румен Баросов, сценарист Борис Христов, режисьор Анри Кулев, оператор Светла Ганева

Награда на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ФИЛМОТEКА 
– на филма ГРАЖДАНИНЪТ КИНО, продукция „АRS DIGITAL“ – Иван Тонев, сценарист и режисьор Коста Биков, оператор Иван Тонев

Награда на АСОЦИАЦИЯ на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства АКАДЕМИКА 21
– на филма НАВЪТРЕ В КАМЪКА, продукция БНТ и „МЛН“- Валентина Фиданова-Коларова, сценаристи Златимир Коларов, Валентина Фиданова-Коларова, режисьор Валентина Фиданова-Коларова, оператор Мартин Димитров